sobota, 1 lipca 2017

LICEUM/TECHNIKUM - Co ja wybrałam?


Hej ! ;)

Większość z Was stoi przed wyborem szkoły średniej, więc dzisiaj będę dyskutować o tym:
Co jest lepsze i co wybrać i co ja wybrałam?


Liceum czy technikum ?

Dlaczego ja wybrałam technikum? Dlaczego wybrałam logistykę? Co właściwie mnie podkusiło, aby zrezygnować z liceum. Moi drodzy ja w trzeciej gimnazjum nie wiedziałam sama co chce robić. Ten wiek w trzeciej gimnazjum to jest dość wcześnie, żeby decydować o tak ważnych rzeczach i żeby podejmować tak ważne decyzję. Mimo, że ja byłam dojrzała jak na swój wiek to jednak tej decyzji nie przemyślałam w ten sposób jaki powinnam. Brałam pod uwagę takie czynniki, które teraz nie mają żadnego dla mnie znaczenia. Pamiętam mój pierwszy wybór był to technik budowlaniec (tak wiem dziewczyna i na taki kierunek chciała), niestety ten kierunek nie został otwarty, więc tak wylądowałam na logistyce.
Każdy wie, że  liceum trwa tylko 3 lata, a technikum niestety rok dłużej. Każdy również wie, że obie te szkoły kończą się egzaminem maturalnym. Dodatkowo w technikum mamy szereg dodatkowych egzaminów zawodowych. Kiedy zdobędziemy je wszystkie to mamy wtedy kwalifikacje zawodu na który poszliśmy.
Tak na prawdę po liceum nie mamy nic, nie mamy żadnego zawodu, kwalifikacji, egzaminów, żadnej takiej wiedzy zawodowej. Po liceum macie po prostu maturę. Liceum jest przedłużeniem gimnazjum. Nie długo gimnazja zniosą to będzie tak inaczej przedłużenie podstawówki. Tam w ogóle macie przedmioty ogólne i całe trzy lata przygotowujecie się do matury. Aby zdać ją jak najlepiej, żeby pójść na studia. Taki jest po prostu plan.
W technikum po prostu jest trudniej. Nie mal, że się przygotowujecie do matury. Niby macie rok dłużej niż licealiści, ale weźcie pod uwagę to, że mamy o wiele więcej nauki i wiele więcej przedmiotów. Więc to nie jest łatwa szkoła.
Jak ktoś jest nieukiem i ktoś nie chce się uczyć. Chcę po prostu przechodzić na dwójkach do każdej klasy. To on sobie poradzi w liceum i technikum, prawda? W technikum tych osób będzie nieco więcej. Niestety. Prawda jest taka, kto chce się uczyć, kto jest ambitny - to będzie się uczył w obu tych szkołach. 
Więc nie wmawiajcie mi proszę, że do liceum chodzą tylko i wyłącznie ci ludzie, którym zależy na bardzo dobrym wykształceniu, bo to nie jest prawda. Tam bardzo różne chodzą osoby. Również tak samo jest w technikum. Są takie nieuki, którym wszystko wisi i powiewa, a są też tacy którzy na prawdę się uczą, bo na prawdę chcą pójść na dobre studia. Czasem związane zawodem, czasem niekoniecznie.
Znam wiele osób, które uczęszczają do technikum i którzy mieli myślenie dokładnie takie same jak ja. W przyszłości chcą pójść na jakieś studia totalnie wyrwane z rzeczywistości i oderwane od tego jakie są potrzeby na rynku pracy.
Dlatego właśnie ja wybrałam technikum, bo jak mi się potem nie poszczęści to będę mogła do tego zawodu wrócić. To jest moi drodzy bardzo dobry plan na przyszłość. 
Dobre jest to, że już w gimnazjum wiecie na jakie konkretne studia chcecie iść lub co chcecie robić w przyszłości. Mam na myśli to, że macie określoną dziedzinę, która jest na jakieś tam politechnice i tak dalej. Wiecie również, że o takim samym profilu jest technikum to warto tam pójść. To dzięki temu na studiach będziecie mieli tą podstawową wiedzę i będzie Wam łatwiej. Po za tym już na studiach będziecie mogli pracować w tym zawodzie, bo macie już zawód z technikum. Po liceum będzie Wam nieco trudniej, ponieważ Wy wtedy idziecie na studia i to jest rzut na głęboką wodę. Wy nie macie nagle przedmiotów ogólnych np. polskiego, matematyki, angielskiego, geografii i itd. Nagle te przedmioty są takie trudne. Bardziej takie techniczne. Dla licealistów może być taka przepaść między liceum a studiami. Dla ludzi z technikum ta przepaść jest nie co mniejsza, bo my już mamy przedmioty zawodowe czasem dokładnie takie same jakie będą na studiach.
W moim technikum na samym początku używaliśmy nawet tych samych podręczników, które używają wykładowcy np na pierwszym roku logistyki na jakieś tam politechnice. Także to jest bardzo szeroki temat na którym bym mogła pisać i pisać. 
Ja zanim nie poszłam do technikum to wiadomo pytałam wiele osób co sądzą na ten temat. Wiele osób, które uczęszczały dokładnie do tej samej szkoły i te osoby mówiły mi, że jeżeli Ty chcesz się uczyć to Ty będziesz się uczyć. Nie zależnie od tego do jakiej Ty szkoły pójdziesz. Więc nie dajcie sobie wmówić, że technikum jest jakieś gorsze to jest szkoła dla ludzi mniej ambitnych -  bo to jest nie prawda. Zwłaszcza, że w ciągu tych 4 lat mamy miesiąc praktyk zawodowych. Pamiętajcie, że będziecie zdawać maturę z rocznikiem niżej i również z rocznikiem niżej będziecie iść na studia.

8 komentarzy:

 1. Ja na początku żałowałam że wybrałam technikum, ale teraz, mając już zawód i papier na to, nie żałuję - zawsze to lepiej niż sama matura :)

  OdpowiedzUsuń
 2. wybierz to co uwazasz, ze bedzie praktyczne , lepsze i oczywiscie w zaleznosci od tego co bedziesz chiala robic w przyszlosci;-))

  OdpowiedzUsuń
 3. Uważam, że technikum jest bardziej wartościową szkołą, bo tak jak mówisz, ma się już jakiś zawód, wiedzę i praktykę. Sama poszłam do liceum, bo w moim wymarzonym zawodzie nie było technikum, więc te trzy lata były tylko poczekalnią na dalszą naukę no i przy okazji zdałam maturę, która mi się jesZcze nigdy w życiu nie przydała ;) Więc nie papier świadczy o człowieku, tylko to co ma w glowie i to co potrafi :) mam nadzieję, że studia które wybierzesz będą dobrym wyborem na przyszłość ! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uważam, że technikum jest bardziej wartościową szkołą, bo tak jak mówisz, ma się już jakiś zawód, wiedzę i praktykę. Sama poszłam do liceum, bo w moim wymarzonym zawodzie nie było technikum, więc te trzy lata były tylko poczekalnią na dalszą naukę no i przy okazji zdałam maturę, która mi się jesZcze nigdy w życiu nie przydała ;) Więc nie papier świadczy o człowieku, tylko to co ma w glowie i to co potrafi :) mam nadzieję, że studia które wybierzesz będą dobrym wyborem na przyszłość ! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeżeli wiemy już w jakim chcemy iść kierunku, to technikum rzeczywiście daje więcej możliwości.

  http://live-telepathically.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja od początku 1 gimnazjum miałam już jakieś pomysły na siebie, jednak te pierwsze były nierealne :) dopiero pod koniec 2 gimnazjum zrozumiałam co tak na prawdę chcę robić w życiu. Dopiero co skończyłam 1 klasę technikum hotelarskiego i już mogę stwierdzić, że jest to strzał w dziesiątkę, ponieważ w końcu chodzę z przyjemnością do szkoły oraz robię tam to co bardzo lubię.
  Zgadzam się z tym co napisałaś. Technikum jest o wiele lepszą szkołą, ponieważ oprócz matury mamy już zawód.
  Pozdrawiam.

  http://emiliamatyska.blogspot.com/2017/06/szczescie.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie mam ostatni dzwonek na to żeby przenieść papiery do technikum :) Bardzo przydatny post

  OdpowiedzUsuń